اخبار

افتتاح تصفیه‌خانه‌ فاضلاب در بابلسر و ایزدشهر

به مناسبت هفته محیط زیست دو تصفیه‌خانه فاضلاب در ایزدشهر نور و بابلسر با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افتتاح شد.

هفته محیط زیست فرصت مغتنمی برای معرفی و رونمایی از پروژه‌هایی‌ست که نشان از عزم عمومی در جهت صیانت و حفاظت از زیست‌بوم‌ها دارد.

امروز پنج‌شنبه ۲۲ خردادماه، با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران و هیأت همراه، به‌صورت نمادین از 2 تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای بابلسر و نور، بهره‌برداری شد.
عملیات اجرایی سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب مجتمع ۸۶۰ واحدی فرهنگیان بابلسر در سال ۹۶ آغاز و در سال ۹۸ با صرف ۲۰ میلیارد سرمایه‌گذاری ریالی به پایان رسید. این پروژه نهایتاً پس از تست و بهره‌برداری آزمایشی، امروز رسماً افتتاح شد. ظرفیت پروژه، تصفیه ۳۰۰مترمکعب فاضلاب در شبانه‌روز است.
تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک ساحلی ۱۸۸ واحدی ایزدشهر در شهرستان نور نیز امروز رسماً افتتاح شد. ظرفیت آن ۶۰ مترمکعب در شبانه‌روز است، ۷ میلیارد ریال هزینه در بر داشت که به همت بخش خصوصی صورت گرفت. عملیات اجرایی آن در مهر ۹۸ آغاز شد و در اسفندماه ۹۸ به پایان رسید.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، نداشتن تصفیه‌خانه فاضلاب در برخی واحدها و مجتمع‌ها اعم از خانگی، دولتی، تجاری، صنعتی و خدماتی در حاشیه خزر را مشکل مهمی زیست‌محیطی برای این استان دانست که زیست‌بوم شکننده‌ی مازندران سالهاست با آن دست و پنجه نرم می‌کند.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی اما خبر خوشی داد و آن هم اینکه با برنامه‌ریزی انجام شده، خوشبختانه با حمایت خوب فرمانداران، دادستان مرکز استان و دادستان‌های شهرستان‌ها، تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در بسیاری از واحدها و مجتمع‌ها، راه‌اندازی شده است که تعدادی در هفته محیط زیست به‌صورت نمادین و تعداد زیادی نیز در روزها و ماه‌های آتی به بهره‌برداری می‌رسند.
وی با اشاره به پروژه بابلسر، یکی از ویژگی‌های آن را بهره‌مندی از توان و دانش بومی عنوان کرد که قطعاً در خدمات پس از بهره‌برداری حائز اهمیت است. همچنین این پروژه در حالی افتتاح شد که در فاز نخست، ۳۰ درصد مالکان واحدهای شهرک به‌زودی ساکن می‌شوند و در همین زمان، سیستم فعلی برای ۷۰ درصد جمعیت شهرک آماده است، بنابراین در فاز تکمیلی قطعاً هیچ نگرانی نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب در ایزدشهر نور، ابتدا یادآور شد که این شهر دو سال متوالی به‌عنوان شهر پاک در استان انتخاب شد زیرا همدلی خوبی بین مردم و مسئولان در حوزه‌های مختلف وجود دارد.
ابراهیمی کارنامی با اعلام اینکه بیش از ۷۰ درصد پروژه‌های شبکه جمع‌آوری فاضلاب‌های خانگی و احداث تصفیه خانه فاضلاب در نور آماده بهره‌برداری ‌ست، افزود: واحد‌های بزرگ زیادی در این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسند که امروز تنها یکی از آنها افتتاح شده است.
به گزارش آوای خزر، یکی از مهمترین چالش‌های زیست‌محیطی استان مازندران، عدم تمکین برخی واحدهای خصوصی، دولتی یا خدماتی و صنعتی در تعبیه سیستم فاضلاب و تصفیه‌خانه است که در سال گذشته با همکاری قوه قضاییه، بسیاری از مالکان حقیقی یا حقوقی واحدها خود را نسبت به رعایت موازین قانونی ملزم دانستند. پیگیری‌های نهادهای مربوطه برای پایان‌دادن به این وضعیت و عدم رهاسازی فاضلاب‌ها به دریا، امسال با شدت بیشتری ادامه دارد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X